Kako liječiti gljivicu za stopala: Ljekarna droga i narodni lijekovi

Gljiva stopala

Loše -Quality zatvorene cipele na nogama izrađenim od gustog materijala glavni su uzrok izgleda gljivice na stopalu. Zbog činjenice da gust materijal ne prolazi zrak u cipelama, razvija se patogena mikroflora. Bolest uzrokuje ozbiljnu nelagodu zbog neestegskog izgleda, nivo samopouzdanja u sebe opada. Kako liječiti stopala gljivice?

Glavni simptomi i oblici bolesti

Medicina zna mnogo različitih vrsta gljivica. Svi su u stanju naštetiti koži u stopalu. Oni se pojavljuju isto. U većini slučajeva gljiva utječe na kožu između prstiju stopala. Zbog činjenice da se ne pojavljuje osjećaj nelagode, pacijent ne primijeti kako se gljivica širi na cijelu površinu stopala. Prije svega, površina kože doživljavaju maksimalno opterećenje prilikom hodanja podvrgnuti su štetu.

Glavni simptomi distribucije gljivice:

  • Cracks forme između prstiju;
  • Osoba neprestano doživljava svrbež;
  • Koža između prstiju postaje suha, dok stalno pili;
  • Neke površine kože zgušnjavaju;
  • područja kože koja impresionirala je gljivicu za rumenilo;
  • Pacijent stalno osjeća spaljivanje senzacije;
  • Mali mjehurići su natečeni, koji su ispunjeni tečnošću.

Ploče za nokte obično se zaražeju u javnim mjestima: kupke, saune, bazeni. Da biste izbjegli takvu infekciju, trebali biste posjetiti javnu upotrebu s zamjenjivim cipelama. Sama infekcija javlja se kroz mrtve čestice kože pogođene gljivicama, koji se obično nalaze na podu.U vlažnom okruženju Gljiva nije samo dobro očuvana, već i množi se.

Pojava mikoze stopala određuje se opetovanim ozljedama noktima i kršenju opskrbe krvlju nogu. Razvoj bolesti olakšan je prisustvom istodobnih bolesti: dijabetes melitus, krvne bolesti, imunodeficijencije. Često postoji širenje gljivice između članova porodice. To je zbog upotrebe uobičajenih stvari - papuča, ručnika i krpe. Razlog širenja gljivice unutar porodice možda nije jedini kupac. Gljiva se može prebaciti na nokte rukama, ako su mjesta infekcije stalno češljana.

Razlikovati Nekoliko oblika mikoze.

  1. Squoozni (izbrisani) oblik je početna faza bolesti. S njom se promatra kako se piling kože promatra između prstiju stopala, tako na bočnim stranama i na peti. Ako ne pokrenete pravovremenu tretman, onda bolest može dalje napredovati i pretvoriti u ozbiljniji oblik.
  2. Hiperkeratotski oblik - u ovom obliku bolesti primijeće se zadebljanje sloja epiderme i prisustvo malih keratinih područja koje su prekrivene pukotinama. Bolest prati osjećaj svrbežnosti, suve kože, nelagode, a u nekim slučajevima bol.
  3. Intriginalni - ovaj obrazac se dijagnosticira u 10% slučajeva. S njom, koža doživljava duboki poraz nabora između prstiju. Koža postaje crvena, pojavljuju se pukotine, gornji slojevi su ljuljali. Često postoji osećaj u boli.
  4. Dyshidrotsko - manifestuje u pojavi malih mjehurića na koži, koja ispunjava prozirnu tečnost. Snažna upala može ih otvoriti. Kao rezultat toga, formira se erotska površina. Piling i piling slojeva kože pojačavaju se. Simptomi ovog oblika mikoze očituju se teški svrbež, koji mogu ići u paljenje, kao i edem, pa čak i groznicu.

Za liječenje gljivica za stopala koriste se različite vrste pripravaka. Reći ćemo vam više o ovome.

Fungus stopala: Ljekarni tretman

Doktor ispituje nogu pogođenu gljivicama

Za tretman gljivice stopala, lokalni ili sistemski proizvodi koriste se s lijekovima.

Upotreba lokalnih lijekova znači koristiti:

  • gel;
  • lakovi;
  • krema;
  • Sprej.

Korištenje sistemskih lekova znači upotreba:

  • tablete;
  • Kapsule.

Prije upotrebe određenog antifungalnog afiniteta, budite sigurni prenesite test osetljivosti Kauzativni agent bolesti aktivnim komponentama droge. Za to se vrši posebna analiza koja vam omogućava da saznate vrstu gljivične infekcije koja je impresionirala osobu.

Liječenje lijekovima

Lijekovi koji se bore protiv gljivične infekcije obavljaju se u obliku tableta ili kapsula. Tijek liječenja je od 4 do 6 mjeseci. Sredstva su odabrana na osnovu vrste gljivice i računovodstva za moguće kontraindikacije za upotrebu lijeka (na primjer, tijekom trudnoće). Uzimanje droga se implementira prema principu pulsne terapije, odnosno u malim tečajevima, ali s velikim pauzama i velikim dozama.

OnikhycOSis (Gljivična oštećenja na noktiju) tretira se sistemskim lijekovima.

Učinkovitost nekoliko lijekova poboljšava se spore probioticima. Ti se lijekovi dobro pokazali u borbi protiv gljivice stopala.

Upotreba antifungalnih lijekova ima svoja ograničenja. Dakle, Droga se ne propisuju:

  • u hroničnom bubrežnom bolešću ili pečenu;
  • Tokom trudnoće, period laktacije;
  • nedostatak laktaze;
  • Individualna netolerancija;
  • Uzimanje nekompatibilnih lijekova:
  • preosjetljivost na aktivne komponente lijeka.

Tokom tretmana bolesti, a nakon toga od velikog je značaja Pravi izbor cipela. Trebalo bi biti zgodno i ne stiskati tkanine. Inače se može razviti subyo -gatualna onikhomikoza.

Ispitivanje stručnjakom treba održati prvi put - nakon 14 dana, nakon čega trebate doći kod doktora svakog mjeseca. Nakon završetka tretmana nakon 6 mjeseci, treba izvesti mikroskopiju.

Lokalni lijekovi protiv gljivice stopala - krem, masti i sprejevi

Gljivična oštećenja stopala

Upotreba lokalnih tretmana opravdana je u početnoj fazi razvoja bolesti. Učinak njihove upotrebe manji je od upotrebe sistemskih lijekova. Najbolje je koristiti lokalna sredstva u kompleksu. Nakon čišćenja kože stopala i sprej se krema, gel ili sprejTrljajte lakim pokretima. Primijenite lokalna sredstva 7-10 dana. Lijekovi se primjenjuju na pogođeni nokat i kožu pored nje.

Alternativa korištenju krema, gela ili spreja je terapijski lak za nokte lak. U svojoj prvoj upotrebi, područja nokta zahvaćene gljivicama uklanjaju se datotekom za nokte, nakon čega se površina noktiju dezinficira sa alkoholom. Sama lak se suši za 3-5 minuta.

Glavne prednosti Upotreba lakova je:

  • Sastav uključuje drogu sa efektom sušenja;
  • Alat može prodrijeti duboko u tkivu nokta;
  • Lako očvrsne, štiteći nokat iz vode i zraka, što vodi gljivicu do smrti;
  • Zahvaljujući zaštitnom filmu, ponovno se ne pojavljuje ponovno infekcija mikoze.

Liječenje mikoze koristeći narodne lijekove

Lijekovi su vrlo učinkovito nose sa tretmanom. Međutim, mnogi ljudi više vole narodne lijekove za lijekove.

Mikoz Stop se tretira sa:

  • Vodonik peroksid;
  • Češnjak;
  • Celandina;
  • formalin;
  • Zelenki;
  • kafa;
  • kalijum permanganat;
  • glicerin i dr.

Opisujemo najefikasnije sredstvo za borbu protiv gljivice koje se mogu pripremiti kod kuće.

Kućni lijekovi na sirćetu - predan

Ort u borbi protiv mikoze etablirao se kao vrlo dobar lijek. Dajemo dva recepta.

  1. Ortće je pomiješan sa vodom u proporcijama 1: 6. Prije upotrebe otopine, noge bi trebale biti dobro parane. Neophodno je ukloniti grudnu kožu nogama i odsjeći se, što je više moguće, dio nokta zahvaćenog gljivicama. Noge su spuštene u otopinu za sirće i ostavljaju u ovom položaju 2-3 minute. Obrišite kožu između prstiju i noktiju dobro. Ovaj postupak se vrši svaki drugi dan već 2 tjedna.
  2. U malom spremniku jedna žličica sirćeta postavljena je 70%. Povrće i repudin dodaju se u njega - sve na kašičici. Dodano je i žumanjke. Smjesa se temeljito miješa i nanosi na nokat koji utječe gljivica. Noga je omotana plastičnim filmom i stavlja se na nožni prst ili čarapu. Nakon 3-4 sata, stopalo treba oprati toplom vodom. Procedura Povtorâetsâ 3-4 raza. Smjesa se mora čuvati u hladnjaku.

Iod tretman

Alkoholna otopina joda Smatra se najpristupačnijim lijekom za liječenje gljivica za nokte. Međutim, kada ga primjenjujete, treba imati na umu da jod može izazvati alergije. Da biste provjerili učinak joda na telo, kašite malo joda na području kože u području lakta. Ako, nakon određenog vremena, svrbež, iritacija ili kožom rušili su na ovom mjestu, tada ne biste trebali koristiti jod. Ako je sve u redu, onda nastavite na liječenje.

Sam tretman provodi se kroz pet posto alkoholnih otopina joda. Rješenje se primjenjuje kap dnevno na pogođenom području nokta. Postupak je prikladan za obavljanje pamučnog brisa. Ako je neugodno zbog činjenice da jod mrlje ploču za nokte u žutom, onda je vrijedno planirati tretman za odmor. Prolazeći prst i nokat, ne zaboravite na prevenciju noktiju i prstiju uz njega. Na njima se na njih primjenjuje rješenje joda od pada svake dva dana.

Nakon sedmice liječenja jodom, možete osjetiti Svrbež i paljenje U mjestima koja su podvrgnuta preradom. Sa posebno jakim senzacijama, rješenje joda može se primijeniti samo jednom svake dvije dane. Opći period liječenja jodom može potrajati od 3-4 sedmice.

Kupka sa sapunom za domaćinstvo protiv gljivice stopala

Liječenje sapunom za domaćinstvo

Koarovi sapun i breza Tar smatra se još jednim efikasnim lijekom za borbu protiv mikoze. Noge trebaju biti upaljene u toplu vodu i utrljaju se sapunom sa sapunom. Morate se probiti 15-20 minuta. Dijelovi nokta koji su pogođeni zaraznim gljivicama su rezani. Stopala su obrisana sa čistim ručnikom i podmazani su hranjivim kremom. Buđenje ujutro, stopala treba oprati hladnom vodom. Nakon toga, breza katran nanosi se na noge i međudigitalne pukotine. Nakon 2 sata, noge se ispiraju, obrisane i čiste pamučne čarape stavljaju se na noge. Njihov Nosite bez poletanja, 2 dana. Tada se noge ispire sa sapunom za domaćinstvo i podmazane katranom. Nakon sedmice, operacija se ponavlja.

Soda za pečenje

Soda i vodenu gahu se nanosi na zahvaćena područja kože 15-20 minuta, nakon čega se ispiruje hladnom vodom, a na njegovo mjesto nanosi se puder za bebe. Možete koristiti hladne kupke za noge sa sodom sa sodom sa stolnom soli. Rješenje se priprema po stopi od jedne kašike sode i soli na 2 litre vode. Kupelji su najbolje obavljene prije spavanja. Nakon završetka postupka stopalo se pere toplom vodom.

Borinska kiselina

Za tretman mikoze koristi se borba kiselina. Prodaje se u obliku Alkohol rješenje, prah ili mast. Koristi se jednostavno.

  1. Uzimaju se 3-4 litara tople vode (najmanje 55 stepeni) u kojoj se rastvaraju borba (2 kašike). Stopala su spuštena u kadu 15-20 minuta. Nakon završetka stopa stopa, ne možete isperiti, dovoljno je obrisati ručnikom. Kupelji se koriste sa frekvencijom od 3-6 puta sedmično.
  2. Borinska kiselina u obliku alkoholnog rešenja ili praha treba primijeniti na pogođena područja ploče za nokte dva puta dnevno - po mogućnosti ujutro i večernjim satima. Kad se lijek apsorbira u nokat, možete nositi čiste i suhe čarape.

Zaključak

Što je brža tretman mikoze, što je veća efikasnost liječenja. Nikako Bolest se ne može pokrenuti. Inače, svaka maga gljivična oštećenja kože ili noktiju tokom vremena može steći teške oblike. Ne dovodite bolest u ekstremnu.